of Bengaluru Central

Member of Parliament

P. C. Mohan

P. C. Mohan

Email: pc.mohan@sansad.nic.in

Election Year: 2014

Party Name: Bharatiya Janata Party (BJP)

Personal Details

  • Education : Intermediate
  • Profession : Businessperson
  • Date of Birth : 24-07-1963

Position Held

1999-2008 :

Member, Karnataka Legislative Assembly (Two terms)

2009 :

Elected to 15th Lok Sabha

31st Aug. 2009 :

Member, Standing Committee on Urban Development

21st July 2011 :

Member, Coir Board

3rd May 2013 :

Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes (OBCs)

May, 2014 :

Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)

1st Sep. 2014 onwards :

Member, Standing Committee on Urban Development

15th Sep. 2014 onwards :

Member, Committee on Members of Parliamant Local Area Development Scheme (MPLADS)

Member, Consultative Committee, Ministry of Tourism and Culture

General Info

Other locality Info

TOP NEWS

Latest Citizen Guide